Jak bezpiecznie kupować przez internet? Przydatne wskazówki i porady

porady dla kupujących
inpost pay

06 września 2023

O tym, jak wygodne jest kupowanie w sieci, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Natychmiastowy dostęp do tysięcy produktów, o każdej porze dnia i nocy, do tego bez konieczności wychodzenia z domu to wystarczające argumenty do wybrania tej formy nabywania towarów. Niestety, oprócz uczciwych sprzedawców, nie brak też przestępców czekających na okazję do okradzenia internautów. By nie stać się ich ofiarą, warto poznać zasady bezpiecznego kupowania w internecie.

 

Zagrożenia związane z kupowaniem przez internet

Bezpieczne zakupy w sieci wymagają przyswojenia prostych zasad, którymi należy kierować się przed dokonaniem każdej transakcji – przy tym m.in. poświęcić chwilę na weryfikację wiarygodności sprzedawcy. Co ważne, trzeba też pamiętać, że zagrożenie można na siebie sprowadzić także przez własną nieostrożność. Jak więc bezpiecznie kupować przez internet?

Fałszywe sklepy internetowe

Pierwszą zasadą jest sprawdzanie wiarygodności sklepów internetowych. W tym celu najlepiej przejrzeć bazy danych Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Legalny podmiot gospodarczy powinien w nich figurować i mieć:

  • ustaloną siedzibę (a więc adres, a nie tylko skrzynkę pocztową);
  • NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej;
  • numer REGON;
  • dostępne dla każdego klienta dane kontaktowe takie jak numer telefonu i adres e-mail.

Zainfekowane sieci Wi-Fi

Zagrożenie można na siebie sprowadzić także z powodu nieostrożności. Należy więc mieć na uwadze, jaką sieć wykorzystuje się do robienia zakupów. Należy korzystać wyłącznie z prywatnej sieci Wi-Fi chronionej hasłem. W przypadku znalezienia się poza jej zasięgiem można użyć też danych z pakietu otrzymywanego od operatora komórkowego. Oba te sposoby łączenia się z internetem są bezpieczne, czego nie da się powiedzieć o publicznych sieciach Wi-Fi, dostępnych w miejscach takich jak galerie handlowe, dworce kolejowe, lotniska itp.

Podejrzane wiadomości

Przestępcy wykorzystują też metodę polegającą na wprowadzeniu w błąd i przestraszeniu ofiary. By osiągnąć swój cel, wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-maile z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. W treści zawarta jest kara za nieprzekazanie dodatkowych środków, co ma skutkować oddaniem paczki nadawcy. Znajduje się też link do strony, za pośrednictwem której należy zapłacić przelewem.

Niewielka kwota dopłaty (zwykle kilka złotych) ma skłonić do kliknięcia linku, wpisania danych z karty kredytowej lub logowania do banku i wyrównania różnicy kwoty zamówienia. W rzeczywistości poufne informacje dostają się w ręce hakerów, którzy dzięki nim mogą ukraść pieniądze z konta ofiary bez potrzeby włamywania się na stronę instytucji finansowej.

Nawet pod naszą firmę InPost próbują podszywać się oszuści – czy to poprzez SMS-y, czy wiadomości e-mail. W rzeczywistości jednak nie wysyłamy do naszych klientów żadnych komunikatów związanych z dopłatą do paczek, dlatego usilnie przed nimi przestrzegamy. 

Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu w sieci?

Weryfikacja legalności e-sklepu i dokonywanie transakcji tylko poprzez zabezpieczoną hasłem prywatną sieć to podstawowe, ale nie jedyne sposoby obrony przed hakerami. Oprócz tego warto wiedzieć jeszcze, jak postępować, gdy strona wygląda na wiarygodną. Cyberprzestępcy mogą ją zaatakować, by przechwytywać dane wpisywane przez klientów. Inną metodą ich działania jest tworzenie stron łudząco podobnych do oryginalnych witryn.

Protokół szyfrujący

Jeśli e-sklep widnieje w rejestrach KRS i CEIDG, następnym krokiem, pozwalającym zrobić bezpieczne zakupy przez internet, jest sprawdzenie, czy strona operatora płatności, z którego usług się korzysta, została zabezpieczona. Wskazuje na to zielona kłódka widoczna na pasku adresu. Oprócz tego zmienia się sam adres z HTTP na HTTPS.

Oba te elementy informują, że witryna posiada certyfikat SSL szyfrujący połączenie między użytkownikiem a stroną. Dzięki temu w trakcie dokonywania płatności nie można przechwycić danych logowania do serwisu transakcyjnego banku i danych z karty kredytowej. Tym samym środki zgromadzone na koncie pozostają bezpieczne.

Metody realizacji płatności

Zasady dokonywania bezpiecznych transakcji w internecie dotyczą również samych sposobów płacenia. Po czym poznać, że sprzedawca jest wiarygodny, a strona prawdziwa? Po tym, ile metod płatności oferuje oraz z których usług operatorów korzysta. Jeśli do dyspozycji klientów oddano tylko z jeden sposób regulowania kwoty za zamówienie, a do tego za pośrednictwem budzącej podejrzenia o oszustwo strony, lepiej zrezygnować z zakupu.

Konieczność rejestracji 

Sam wymóg rejestracji klienta nie jest jeszcze sygnałem świadczącym o potencjalnej nieuczciwości sklepu internetowego. Co więcej, wielu sprzedawców zdaje sobie sprawę z tego, że kupujący pierwszy raz wcale nie musi być chętny do podania swoich danych osobowych, adresu e-mail, numeru telefonu i miejsca zamieszkania. Dzięki temu na wielu stronach da się nabywać produkty bez rejestracji.

Jeśli jednak wpisanie poufnych informacji o sobie jest konieczne, trzeba uważać na to, jakich danych wymaga sprzedawca. Do kupowania przez internet nikomu nie powinien być potrzebny numer dowodu osobistego lub PESEL. Jeśli sklep wymaga podania takich danych, należy natychmiast opuścić taką stronę. W takim przypadku można mieć niemal pewność, że witrynę prowadzą oszuści.

Regulamin sklepu

Zakupy w sieci warto poprzedzić jeszcze spędzeniem kilku minut na przeczytaniu zasad obowiązujących zarówno sprzedawcę, jak i klientów. Z perspektywy osoby kupującej najważniejsze są informacje dotyczące prawa do rezygnacji z towaru oraz reklamacji. Sklep internetowy nie może się od nich uchylać. Jeśli to robi, wydaje się to sygnałem świadczącym o tym, że sprzedawany towar jest niskiej jakości i wcześniej często był zwracany.

Brak lub niezgodne z polskim prawem zapisy w regulaminie sklepu to wystarczający powód do rezygnacji z oferty. Przykład takiej nieuczciwej praktyki to realizacja naprawy gwarancyjnej na terenie kraju sprzedawcy. Sklep w takiej sytuacji uważa się jedynie za pośrednika w transakcji między klientem a podmiotem z innego państwa. W takim przypadku naprawa serwisowa jest możliwa tylko w teorii, szczególnie jeśli dane rzekomego sprzedawcy nie są publicznie dostępne na stronie e-sklepu.

Metody zabezpieczenia swoich danych w sieci

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? Pierwszy krok to dbanie o regularne aktualizowanie systemu operacyjnego. Dzięki najnowszym zabezpieczeniom komputer, smartfon lub tablet staje się odporniejszy na próby włamania się do urządzenia. Ochronę warto dodatkowo wzmocnić, instalując program antywirusowy.

Zamiary cyberprzestępców można dodatkowo pokrzyżować za sprawą trudnych do odgadnięcia loginów i haseł do systemu i profili klienta założonych w sklepach internetowych. Każde hasło powinno być unikalne i składać się z kombinacji co najmniej ośmiu znaków takich jak:

  • wielkie litery;
  • małe litery;
  • inne symbole (np. #, &, @);
  • cyfry.

Jaka metoda płatności przez internet jest najbezpieczniejsza?

Zakupy w internecie można zrobić, płacąc za towar przy odbiorze. Bez wątpienia jest to najbezpieczniejszy sposób, ale niestety niezbyt wygodny. Ta metoda realizacji transakcji wymaga oczekiwania na kuriera dostarczającego paczkę. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zapłacenie za produkt z góry. Dzięki temu zyskują czas, ponieważ mogą skorzystać z innych sposobów doręczenia, w tym do jednego z ponad 20 tys. urządzeń Paczkomat® rozlokowanych w całej Polsce.

Każda z metod płatności z góry, czyli przelewem, kodem z aplikacji czy za pomocą karty debetowej jest równie bezpieczna, jeśli tylko przestrzega się zasad odpowiedzialnego kupowania w sieci. Weryfikacja sprzedawcy oraz zachowywanie ostrożności wystarczą, by nie dać szans oszustom imającym się różnych sposobów, by przejąć cudze pieniądze.

W wybranych sklepach bezpiecznie i wygodnie za zakupy zapłacisz za pomocą InPost Pay. Wszystkie szczegóły Twoich zakupów takie jak koszyki z różnych sklepów, płatności, dostawy, statusy i powiadomienia masz w jednej zaufanej aplikacji - InPost Mobile. Skup się na zakupie wymarzonych produktów, a my zajmiemy się resztą! Dostępne metody płatności to m.in. BLIK oraz karta płatnicza
 

wróć