Portfele elektroniczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

porady dla kupujących
inpost pay

31 maja 2024

Szybkie płatności online to podstawa w zakupach przez internet i rozwoju e-commerce. Jedną z nich stanowi usługa e-wallet, która pozwala na znacznie więcej niż tylko uiszczanie należności w e-sklepach. Portfel elektroniczny – co to jest, jak działa.

Co to jest portfel elektroniczny?

Portfel elektroniczny, nazywany również cyfrowym, to odpowiednik prawdziwego portfela w świecie wirtualnym. Służy do przechowywania pieniędzy i kart płatniczych, za pomocą których można płacić za zakupy online. Na e-wallet da się zatem przelać swoje środki, a także podpiąć inne metody płatnicze, co ułatwia późniejszą finalizację transakcji e-commerce.

Portfele elektroniczne znajdują się na konkretnych urządzeniach. Można je mieć np. na smartfonie. Da się do nich podpiąć również dokumenty tożsamości, co pozwala na więcej udogodnień niż jedynie zapłaty online. E-wallet ma więc na celu m.in. przyspieszanie transakcji internetowych i ułatwianie płatności na stronach.

Rodzaje portfeli cyfrowych

Portfele elektroniczne dzielą się na kilka rodzajów ze względu na sposób działania:

  • Portfel jako karta – ma postać aplikacji na smartfona i da się z niego korzystać tak samo jak z karty płatniczej. Sprawdza się np. do transakcji zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych (pass-through digital wallet).
  • Portfel jako karta przedpłacona – najpierw uzupełnia się go określoną kwotą, a następnie tymi pieniędzmi płaci się za zakupy i usługi (stored value digital wallet).
  • Portfel jako konto online – kartę płatniczą łączy się z wirtualną portmonetką, po czym można dokonywać transakcji bez konieczności doładowań (staged digital wallet).

Jakie możliwości daje e-wallet?

Portfel elektroniczny w telefonie i przeglądarce pozwala na szybkie transakcje za zakupy w internecie bez konieczności przepisywania za każdym razem numerów karty i wszystkich danych czy logowania się do konta bankowego. Wystarczy kliknięcie, aby wybrać sposób płatności portfelem (np. PayPal) i od razu cieszyć się sfinalizowaną transakcją.

Cyfrowy portfel w smartfonie usprawnia także wydawanie pieniędzy na co dzień – w sklepach, restauracjach czy innych punktach usługowych. To spora oszczędność miejsca w torebce czy kieszeni, ponieważ nie trzeba już nosić przy sobie fizycznej portmonetki z wszystkimi kartami i gotówką.

E-portfel nie ma limitów płatności dziennych. Można robić zakupy na dowolne kwoty. Poza tym da się również śledzić historię wydatków, podobnie jak w przypadku konta w banku. Niektóre z portmonetek pozwalają na przechowywanie biletów np. na koncerty czy inne wydarzenia. Wystarczy zatem pokazać wejściówkę np. w Apple Wallet, aby nie musieć jej drukować.

Wirtualne portfele pozwalają użytkownikom przekazywać sobie pieniądze nawzajem. Dzięki temu da się łatwo rozliczyć za wspólne zakupy czy podarować komuś prezent.

Portfel elektroniczny z kartą to sposób na szybkie przewalutowanie środków i płacenie za zakupy na zagranicznych witrynach. Sprawdza się zarówno w sieci, jak i w trakcie podróży do innych krajów.

Czy portfele elektroniczne są płatne?

Portfele elektroniczne można prowadzić za darmo. Czasami zdarza się, że trzeba zapłacić za jakieś funkcje dodatkowe np. przelew natychmiastowy. Do takich opłat klienci są przyzwyczajeni dzięki prowadzeniu konta w banku. Koszty różnią się w zależności od wybranej portmonetki cyfrowej.

Czasami kwoty przewalutowania lub wysyłki pieniędzy do innego portfela należy zwiększyć o wysokość prowizji, która zwykle oscyluje w granicach kilku procent. Co więcej, istnieją opcje e-wallet VIP, gdzie użytkownicy mają więcej ekskluzywnych funkcjonalności np. w postaci dostępu do prywatnego managera pomagającego w rozwiązywaniu problemów.

Zalety portfeli cyfrowych

  • Bezpieczeństwo – portfele mają bardzo zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które wpływają na ochronę środków. Poza tym nie trzeba nosić przy sobie gotówki, którą można byłoby zgubić i która nierzadko pada ofiarą złodziei.
  • Wygoda – transakcje za pośrednictwem e-wallet są bardzo proste, ponieważ nie trzeba logować się do banku ani wpisywać długich numerów z karty. Ponadto jest to komfortowe rozwiązanie również na co dzień, gdyż nie trzeba nosić ze sobą prawdziwego portfela.
  • Szybkość transakcji – pieniądze w różnych walutach można szybko przelewać do innych właścicieli cyfrowych portmonetek. Poza tym płatności za zakupy dokonuje się zaledwie kilkoma kliknięciami.
  • Wiele funkcji w jednym miejscu – portfel to nie tylko zapłaty za zakupy online, ale także uiszczanie transakcji w punktach stacjonarnych, przelewy do innych użytkowników, czy kontrolowanie swoich wydatków.
  • Ekologia – w portfelach można mieć bilety na wydarzenia czy inne dokumenty, których nie trzeba drukować. Mniejsze zużycie papieru to dobry krok w stronę ochrony środowiska.

E-wallet – słabe strony

Portfel elektroniczny ma mnóstwo zalet, ale nie jest wolny od wad. Jeden z nich dotyczy tego, że nie we wszystkich sklepach internetowych da się płacić tą metodą. Sporo stron oferuje taką opcję, ale wciąż funkcjonują witryny, które nie uwzględniają Google Pay czy Apple Pay.

Zawsze trzeba mieć świadomość, że mimo doskonałych zabezpieczeń mogą zdarzyć się jakieś cyberataki. To mało prawdopodobne, jednak w świecie online wszystko jest możliwe. Gdy zgubi się swój smartfon lub zapomni wziąć go z domu, nie da się zapłacić w żaden sposób w sklepie stacjonarnym. Telefon zawsze trzeba mieć przy sobie.

Czy portfele elektroniczne są bezpieczne?

Portfele elektroniczne są bezpieczne dla klientów i nie trzeba się obawiać korzystania z ich funkcji. Warto wybierać takie warianty, które mają uwierzytelnianie dwuskładnikowe, aby mieć pewność, że żadna niepożądana osoba nie uzyska dostępu do środków w przypadku kradzieży urządzenia.

Profesjonalne e-portfele spełniają wszelkie wymagane normy i mają komplet certyfikatów. Należy wybierać tylko znane i renomowane portmonetki, które cieszą się pozytywnymi opiniami innych użytkowników.

Portfel cyfrowy a e-commerce

Portfele elektroniczne przyczyniają się do rozwoju branży e-commerce, ponieważ są chętnie wybieranym sposobem płatności przez klientów. Jeśli sklep oferuje transakcje przez e-wallet, istnieje większa szansa, że konsument zostanie na witrynie i sfinalizuje płatność.

Im więcej wygodnych metod płacenia za zakupy, tym ludzie chętniej korzystają z handlu internetowego. Poza tym właściciele e-portfeli mogą liczyć na różnego rodzaju programy lojalnościowe, które motywują ich do kolejnych zakupów. Wszystko to napędza e-commerce i sprzyja jego rozwojowi.

Dzięki cyfrowym portmonetkom znacznie łatwiejsze stają się zakupy w sklepach z całego świata. Dokonywanie opłat w różnych walutach pozwala na pozyskiwanie produktów niedostępnych w danym kraju. Dzięki szybkim i łatwym płatnościom ludzie coraz chętniej sięgają po zakupy online.

Czy w InPost Pay można płacić portfelem elektronicznym?

W InPost Pay również istnieje możliwość płacenia za zakupy za pośrednictwem kart elektronicznych Visa i Mastercard! Kartę można dodać na dwa sposoby. Podczas dokonywania zakupów, wybierz opcję płatności kartą, podaj dane karty i wybierz opcję "Użyj i zapamiętaj". Karta zostanie zapisana. Alternatywnie, przejdź do menu głównego aplikacji InPost Mobile, następnie do Ustawień -> Konto InPost -> Zarządzaj profilem -> Karty płatnicze. Tam możesz dodać nową kartę, wprowadzając i zapisując jej dane.

wróć