Płatności mobilne – czym są? Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

porady dla kupujących
inpost pay

20 października 2023

Płatności mobilne są wygodą dla kupującego i sprzedawcy jednocześnie. Wszystko dlatego, że zapewniają szybkie oraz bezpieczne przetwarzanie transakcji bezgotówkowych. Co więcej, klienci mogą skorzystać z nich nie tylko przy okazji płatności w sklepowym terminalu. Sprawdzają się również podczas zakupów w sieci. Poznaj najpopularniejsze rozwiązania w zakresie płatności mobilnych.

 

Co to jest płatność mobilna?

Płatności mobilne lub m-płatności to terminy, których używa się do opisania bezgotówkowych transakcji zakupowych oraz przekazywania środków między rachunkami. Każdy z tych procesów jest realizowany przy pomocy urządzenia mobilnego. Może to być zarówno smartfon, jak i tablet czy smartwatch.

Kategorie płatności mobilnych – 2 rodzaje transakcji

Wśród płatności mobilnych można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wykonywania transakcji. Pierwsza kategoria to płatności zdalne. Taki transfer polega na połączeniu między telefonem komórkowym a serwerem za pomocą internetu lub tzw. SMS-ów Premium.

W ramach transakcji zdalnych klient zwykle uzyskuje kod, który umieszcza w wyznaczonym polu na stronie sprzedawcy. Za jego pomocą można sfinalizować zakup artykułów czy też odblokować dostęp do materiałów online.

Druga kategoria transakcji to płatności zbliżeniowe telefonem lub innym urządzeniem. Obecnie występują one głównie z wykorzystaniem technologii Near Field Communication (NFC).

Bezprzewodowa technologia komunikacji bliskiego zasięgu bazuje na wykorzystaniu fal radiowych i pozwala na wymianę danych na odległość kilku centymetrów. Dlatego, aby wykonać płatność komórką, wystarczy zbliżyć urządzenie z technologią NFC do terminala autoryzującego. Aparaty samoistnie nawiążą połączenie i zajdzie transfer danych, czyli płatność mobilna.

Jak płacić przez NFC? Konfiguracja aplikacji do płacenia telefonem

Wykonywane transakcji z użyciem NFC jest możliwe na smartfonach z różnym oprogramowaniem. Jednak, aby realizować płatności mobilne, trzeba odpowiednio skonfigurować urządzenie.

Jak ustawić płatność telefonem z systemem Android? W tym przypadku należy dodać swoją kartę płatniczą do Google Pay. Wykonanie tego zadania wymaga kilku kroków.

Najpierw trzeba otworzyć Sklep Play i kliknąć ikonkę profilu użytkownika. Następnie należy wybrać „Płatności i subskrypcje” oraz „Formy płatności”. Po wejściu w tę zakładkę ukaże się prośba o wpisanie danych karty lub zalogowanie do systemów płatniczych jak PayPal czy Paysafecard.

Po podaniu niezbędnych informacji konfiguracja Google Pay dobiegnie końca. Jednak przed wykonaniem płatności kartą przez telefon, warto upewnić się jeszcze, czy urządzenie ma włączoną funkcję NFC. Można to zrobić poprzez wejście w ustawienia, a następnie wybór zakładek „Bluetooth i urządzenia” oraz „Komunikacja NFC”.

Jak zakodować kartę płatniczą w telefonie z systemem iOS? Posiadacze takich smartfonów muszą skonfigurować Apple Pay. Można to zrobić na dwa sposoby – w ustawieniach urządzenia lub aplikacji Portfel, która jest wgrana do każdego iPhone’a. W każdym przypadku trzeba dodać kartę do telefonu poprzez uzupełnienie o niej informacji takich jak:

  • unikatowy numer;
  • indywidualny kod zabezpieczający CVC lub CVV;
  • data ważności środka.

Następnie należy zweryfikować te dane w banku lub u wystawcy karty. Po potwierdzeniu, że jesteś jej właścicielem, możesz od razu korzystać z płatności mobilnej w sklepie. Aby wykonać transakcję, trzeba dwukrotnie wcisnąć boczny przycisk blokady telefonu. Wtedy na ekranie ukaże się wirtualny odpowiednik karty, który oznacza, że system płatności jest aktywny i gotowy do wykorzystania.

Zalety płatności mobilnych

Płatności mobilne mają wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest wygoda. Możliwość zakodowania karty płatniczej w telefonie sprawia, że nie trzeba nosić ze sobą fizycznego odpowiednika czy gotówki. Czasami można więc całkowicie zrezygnować z portfela. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza podczas spontanicznych zakupów czy wyjść, na które nie da się zabrać torebki albo plecaka.

Wśród zalet płatności mobilnych należy wskazać również szybkość takich transakcji. Zdalne lub zbliżeniowe realizowanie zakupów pozwala oszczędzić sporo czasu zarówno klientom, jak i sprzedawcom. Takie rozwiązanie umożliwia więc redukcję kolejek w miejscach o dużym natężeniu kupujących.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Wbrew pozorom płatności mobilne są bardzo bezpieczne. Użytkownicy takich rozwiązań nie muszą obawiać się o swoje dane z kilku względów. Po pierwsze transakcje wykonywane przy pomocy telefonu lub innego urządzenia są chronione przez zaawansowane sposoby kodowania informacji.

Na bezpieczeństwo płatności mobilnych wpływa również potrzeba autoryzacji każdej transakcji. Telefonem można zapłacić dopiero po podaniu PIN-u albo zeskanowaniu twarzy, linii papilarnych bądź tęczówki oka. Wszystkie te zabezpieczenia pozwalają potwierdzić tożsamość właściciela urządzenia, a co za tym idzie również zakodowanej na nim karty.

Jeśli smartfon znajdzie się w niepowołanych rękach, to transakcja nie dojdzie do skutku. Złodziej nie będzie mógł dokonać zakupu nawet na małą kwotę, ponieważ autoryzacja jest wymagana niezależnie od wartości koszyka. Jest to odmiana względem fizycznych kart, którymi można płacić bez podawania PIN-u, jeśli transakcja nie przekracza 100 zł.

Najpopularniejsze rodzaje płatności mobilnych na polskim rynku

Płatności mobilne w Polsce cieszą się sporym powodzeniem. Dokonywanie bezgotówkowych transakcji w sposób zdalny lub zbliżeniowy okazało się na tyle popularne, że krajowe banki stworzyły nawet rodzimy system do takich zadań. Mowa oczywiście o BLIKU, który zrewolucjonizował nawyki płatnicze wielu Polek i Polaków.

BLIK stał się jednym z najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ wprowadził dwa niezwykle wygodne rozwiązania. Jednym z nich jest przekazywanie środków między rachunkami przy użyciu numeru telefonu odbiorcy. Jest to znacznie wygodniejsze niż realizowanie przelewów poprzez wpisywanie długiego numeru rachunku bankowego.

Drugą innowacją są szybkie transakcje płatnicze realizowane przy pomocy specjalnie generowanych, jednorazowych kodów. Za ich sprawą można zarówno zrobić zakupy stacjonarnie, jak i wybrać pieniądze z bankomatów czy dokonać płatności w sklepie internetowym. BLIKIEM bez problemu zapłacisz więc np. przy zamawianiu nadania paczki na naszej stronie InPost.

Warto wspomnieć, że na początku system polskich banków umożliwiał jedynie m-płatności przy użyciu jednorazowych kodów. Jednak obecnie BLIK oferuje również obsługę transakcji zbliżeniowych.

Wielozadaniowość BLIKA sprawia, że jest on niezwykle popularny na polskim rynku. Mimo wszystko nie stanowi jedynego rozwiązania, które umożliwia płatności mobilne. Polki i Polacy chętnie korzystają także z:

  • Google Pay;
  • Apple Pay;
  • Garmin Pay;
  • HCE;
  • mPay.
     

Jakie metody płatności są dostępne w InPost Pay?

InPost Pay oferuje różne metody płatności, takie jak karta debetowa lub kredytowa, BLIK, portfele elektronicznym, a nawet opcję płatności przy odbiorze, jeśli sklep to umożliwia. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie metody płatności są dostępne w każdym sklepie.

wróć