Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? Sposoby na zweryfikowanie sprzedawcy

porady dla kupujących
osoba trzymająca w dłoni paczkę

18 czerwca 2024

Kupowanie w sieci jest już powszechną praktyką. Jednak wraz ze wzrostem popularności e-commerce pojawiają się także nowe metody oszustw, wyłudzania danych i pieniędzy. Dlatego też przed zakupem w nowym e-sklepie warto zweryfikować jego rzetelność. Dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność firmy internetowej!

 

Wiarygodność sklepu internetowego – w trosce o dane i pieniądze

Mimo że internet przynosi wiele możliwości, takich jak kupowanie bez wychodzenia z domu, czy zamawianie zagranicznych produktów z drugiego końca świata, to niestety stwarza też wiele zagrożeń. Oszuści internetowi żerują na nieuwadze i pośpiechu konsumentów. Tworzą fałszywe sklepy internetowe lub podszywają się pod sprzedawców. Najłatwiej jest im oszukiwać konsumentów na bezpłatnych platformach sprzedażowych.

Ich cel to w głównej mierze wyłudzenie danych lub po prostu kradzież pieniędzy. Nieświadomy użytkownik zapłaci za towar, którego nigdy nie otrzyma. Dlatego też, w trosce o własny portfel, warto poznać metody sprawdzania sklepu internetowego. Przydaje się to, szczególnie gdy natrafiasz na atrakcyjną ofertę z nieznanej nam witryny.

Sposoby na zweryfikowanie wiarygodności sklepu internetowego

Weryfikowanie strony internetowej w e-commerce wydaje się niezwykle istotne. Pozwala ochronić się przed oszustwem i oszczędza użytkownikom nerwów oraz stresu. Jak sprawdzić, czy strona jest wiarygodna? Oto kilka sposobów:

  1. Sprawdzenie regulaminu – regulamin sklepu internetowego to podstawa. Właśnie w tym dokumencie znajdują się wszystkie istotne informacje, takie jak dane sprzedawcy, polityka prywatności, regulacje zwrotów, wymiany i reklamacji. Brak takiego regulaminu to pierwszy krok do podważenia wiarygodności sklepu internetowego.
  2. Sprawdzenie metod płatności – wiarygodna witryna sprzedażowa udostępnia przeważnie bezgotówkowe metody płatności, takie jak szybkie przelewy czy BLIK. Każdy operator takich płatności jest w świetle polskiego prawa zobowiązany do weryfikacji swoich partnerów. Tacy operatorzy zewnętrzni również zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów istnieje możliwość odwołania się do nich.
  3. Zweryfikowanie domeny – każdą domenę internetową można sprawdzić na specjalnych serwisach. Te z końcówką .pl powinny znajdować się w bazie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy).
  4. Zweryfikowanie adresu – na pasku obok adresu strony internetowej widnieje kłódka. To certyfikat SSL. Po kliknięciu ikonki pokazuje się informacja, czy połączenie jest bezpieczne. Poza tym każdy adres internetowy powinien zaczynać się prefiksem http://. Czasami zostaje on ukryty, jednak na wiarygodnej witrynie powinien pokazać się po kliknięciu adresu.
  5. Sprawdzenie oferowanych metod wysyłki – podobnie jak w przypadku płatności, kluczowa jest weryfikacja. 
  6. Opinie w internecie i na forach – zawsze warto też zapoznać się z informacjami na temat danego sklepu internetowego. Pomocne jest nierzadko zweryfikowanie opinii na różnych forach internetowych. Mogą one dotyczyć nie tylko wiarygodności sprzedawcy, ale także całokształtu obsługi, np. polityki zwrotów, reklamacji czy czasu na zwrot kosztów.
  7. Kontakt ze sprzedawcą – w ostatecznym kroku najlepiej podjąć próbę kontaktu mailowo lub telefonicznie. Jeśli nie będzie żadnej odpowiedzi, to jest to sygnał alarmowy.
  8. Zakupy z InPost Pay – starannie weryfikujemy swoich partnerów. Jeśli więc na witrynie istnieje możliwość zapłaty i dostawy poprzez InPost Pay to masz pewność, że Twoje zakupy są bezpieczne. 

Zagraniczny sklep internetowy – jak sprawdzić jego wiarygodność?

Polscy konsumenci przeważnie z większą nieufnością podchodzą do zakupów online w zagranicznych sklepach internetowych niż w tych rodzimych. Poza popularnymi platformami, takimi jak Amazon, można natknąć się na tysiące różnych sprzedawców. To przeważnie okazja do kupienia produktów, które nie są dostępne w naszym kraju. Przeszkodą w zakupach często jest obawa co do wiarygodności sprzedawcy. Jak sprawdzić zagraniczny sklep internetowy?

Z pewnością warto zweryfikować domenę. O ile w przypadku polskich witryn platformą służącą do tego jest strona NASK, tak w przypadku tych zagranicznych należy skorzystać z kilku innych opcji. Jedna z nich to strona eurid.eu (dla witryn z końcówką .eu) oraz who.is dla wszystkich pozostałych. 

O czym należy pamiętać przy sprawdzaniu wiarygodności sklepu internetowego?

Po wejściu na stronę internetową pierwszym krokiem powinno być przejście do zakładki „O Nas”. To właśnie tam powinny znajdować się kluczowe informacje na temat sprzedawcy, takie jak oficjalna nazwa, adres siedziby, numer NIP, a nawet i czasem numer REGON.

W weryfikacji sprzedawcy pomaga także sprawdzenie danych w rejestrach działalności gospodarczych. Sprzedawca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, będzie posiadał wpis w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Z kolei inne formy działalności, takie jak spółki jawne, komandytowe czy komandytowo-akcyjne, znajdują się w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).

Co powinno nas zaalarmować? Oprócz wyżej wymienionych czynników sygnałem ostrzegawczym są przesadnie niskie ceny w porównaniu do pozostałych ofert na rynku. Poza tym należy również zwracać uwagę na poprawność językową. Jeśli opis produktu brzmi, jakby został przetłumaczony przez automat i nie zawiera żadnych szczegółowych informacji, to lepiej zrezygnować z zakupów.

Wiesz już, jak sprawdzić sklep internetowy i na jakie aspekty zwrócić uwagę. Istotne jest posiadanie regulaminu, wiarygodnych metod płatności bezgotówkowych czy certyfikatu bezpieczeństwa SSL dla domeny. Dzięki zweryfikowaniu sprzedawcy można uniknąć oszustwa i kradzieży pieniędzy.

wróć